Historia klubu

Początki Zrywu Bąków sięgają lat 50 dwudziestego wieku. 22 kwietnia 1951 roku mieszkańcy Bąkowa, a w szczególności członkowie OSP zwrócili się do Rejonu Lasów Państwowych w Cieszynie z prośbą o udostępnienie gruntów ornych, które chcieli przeznaczyć pod budowę boiska piłkarskiego i remizy strażackiej. Po latach starań otrzymano teren i przy pomocy takich osób jak m.in. Pawła Farany, Erwina Mikszana czy Ernesta Szymiczka przystąpiono do budowy boiska. 12 lipca 1953 roku zarejestrowano Ludowy Zespół Sportowy. Założycielami i jednocześnie pierwszymi osobami wchodzącymi w skład zarządy bąkowskiego klubu byli: Józef Staniek, Tadeusz Strządała, Józef i Jan Górski, Jan i Stanisław Szwarc, Józef Frodel, Emil i Gustaw Farana, Józef Kobiela, Karol Mrowiec, Stanisław Kamiński i inni.

Pierwszym prezesem LZS (nieformalnym) jeszcze niezgłoszonego klubu został Józef Staniek. W latach 1952-1954 prezesurę objął Józef Górski, następnie dwa lata prezesem był Erwin Mikszan, a przez kolejny rok (1957) Jerzy Mazgaj. Od 1958 roku przez kolejne 22 lata, czyli aż do 1980 roku prezesem klubu z Bąkowa był Alojzy Wiśniewski. W 1975 roku klub przyjął nazwę LZS „ Zryw” Bąków. W latach 1980-1984 prezesem był Stanisław Szwarc, 1985-1986 Jan Kraśniewicz, 1987 – 1994 Otton Słowiak, 1999-2000 Leszek Żyła, 2000-2001 Feliks Niemiec. Następnie w latach 2002-2003 prezesurę objął Dariusz Kucz. Po nim rządy
w klubie sprawował Dariusz Niemiec (2004-2008), Sławomir Wacha (2008-2012) oraz Bogdan Niemiec (2012-2013). Od stycznia 2014 roku prezesem Zrywu jest Mirosław Czwartos.

Intensywnie działającymi ludźmi na rzecz klubu byli bracia Alojzy i Paweł Wiśniewski oraz Emil Farana. Za ich kadencji LZS intensywnie się rozwijał. Dzięki nim w roku 1962 płyta boiska została zmeliorowana, a następnie w latach 68-70 ogrodzono cały obiekt. Przez lata zawodnicy do meczu przebierali się w pobliskich, prywatnych budynkach. Dopiero po oddaniu do użytku nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej LZS otrzymał małe pomieszczenie, które następnie służyło za szatnię, magazyn i pokój dla sędziów.

W roku 1987 zawiązano Społeczny Komitet Budowy Pawilonu Sportowego, którego głównymi działaczami byli m.in. ówczesny prezes Otton Słowiak oraz Emil Farana. Po latach ciężkiej pracy udało się w 1994 roku oddać do użytku budowlę, która służy zawodnikom, trenerom, działaczom i sędziom po dziś dzień. Najbardziej zasłużeni ludzie, czyli E. Farana i O. Słowiak zostali odznaczeni za swoje zasługi odznakami „Zasłużony działacz LZS”.

28 kwietnia 1999 roku LZS (Ludowy Zespół Sportowy) Zryw Bąków przekształcił się w LKS (Ludowy Klub Sportowy) Zryw Bąków.

Drużyna z Bąkowa swoje zmagania w ligowej piłce rozpoczęła od gry w klasie D. Po trzech latach zakończyła rozgrywki na miejscu premiowanym awansem do wyższej klasy rozgrywkowej (klasa C). W 1958 roku bąkowianie ponownie wywalczyli awans, zasilając szeregi B klasy. W tej klasie rozgrywkowej Bąkowianie grali nieprzerwanie aż do roku 2009, kiedy to wreszcie po ponad 50 latach udało się awansować do klasy A. W tym czasie kilkakrotnie bliscy byli awansu, jak choćby w 1987 roku, gdzie do awansu (pierwszego miejsca) zabrakło zaledwie 1 punktu, gdy na skutek zajść w meczu z LZS Nierodzim ukaranych zostało aż siedmiu zawodników karą dyskwalifikacji do 1 roku. Awans zaprzepaszczono również w sezonie 2005/2006, gdy w decydującym meczu Zrywiacy przegrali u siebie z drużyną Strażaka Pielgrzymowice (1:2) i po świetnym sezonie musieli się zadowolić zaledwie 3 miejscem. Zawodnikami, którzy w sezonie 2009/2010 uzyskali awans do A-klasy byli: Dariusz Glet, Krzysztof Kubica, Dariusz Pawłowski, Piotr Husar, Dawid Pruś, Dariusz Wacha, Mariusz Pisarek, Marek Wacha, Paweł Pruś, Rafał Rejbicz, Szymon Gaszczyk, Adrian Gabryś, Tomasz Wróbel, Tomasz Odrzywolski, Roman Niemiec, Andrzej Pawlak, Wojciech Rakus, Kamil Niemiec, Łukasz Wacha.

Przygoda bąkowian z A klasą trwała tylko 3 lata. Od sezonu 2013/2014 bąkowska drużyna znowu mierzy swoje siły w klasie B, zajmując w niedawno zakończonych rozgrywkach 4 miejsce.

Przez Bąkowską drużynę przewinęła się niezliczona liczba zawodników o różnych umiejętnościach piłkarskich. Niektórzy z nich występowali w drużynach lig wojewódzkich czy też w lidze okręgowej. Należeli do nich: Józef Chudek, Jan Wawrzyczek, Marian Hus, Stanisław Kustwan, Roman Galas, Jan Balas, Wojciech Rakus, Marek Wacha, Tomasz Wróbel, Radosław Fizia czy Szymon Gaszczyk. Zawodnikiem mającym za sobą „Bąkowską” przeszłość, który jak dotąd odniósł największy sportowy sukces jest Łukasz Halama. Występował on na szczeblu III ligi w zespole Pniówka Pawłowice Śląskie. Wcześniej szkolony był przez trenerów drużyn juniorskich Górnika Zabrze, występując w tamtejszym zespole na szczeblu Młodej Ekstraklasy.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że trzon Zrywu od lat stanowili i dalej stanowią rdzenni zawodnicy, wychowankowie, w których płynie biało-niebieska krew. Wspomagani są zwykle graczami z sąsiednich miejscowości jak Zbytków, Jarząbkowice, Drogomyśl, Pruchna czy Strumień.

W naszym klubie szczególną uwagę zwraca się na szkolenie młodzieży. Najmłodsi Zrywiacy grający w drużynach trampkarzy i juniorów z powodzeniem uczestniczą w rozgrywkach ligowych podokręgu Skoczów. Drużyna trampkarzy zgłoszona do rozgrywek została w 1999 roku. Drużyny juniorskie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat kilkakrotnie uzyskiwały awans do klas B i A. Najpierw w sezonie 2003/2004 juniorzy awansowali z klasy C do B a po zaledwie roku, w sezonie 2004/2005 awansowali do klasy A. Po kilku latach gry juniorzy zanotowali spadek do klasy B. Główną przyczyną było osłabienie drużyny przez zawodników odchodzących do seniorów z racji swojego wieku.

W sezonie 2014/2015  drużyna Zrywu ponownie wywalczyła awans do klasy A z drugiego miejsca pod opieką trenera Marcina Rabczaka.

Sezon 2016/2017 Zryw odnotował swój najlepszy dotychczas wynik w historii zajmując 7 miejsce w A - Klasie pod wodzą trenera Pawła Szpilarewicza .

Drużyna Zrywu z początków lat 60 tych.

Od lewej strony stoją: Emil Farana ,Gustaw Mrowiec,Erwin Ichas ,Marczyk (trener),Karol Mrowiec, Bolesław Rusz,Kojzar , Alojzy Wiśniewski (prezes)
klęczą od lewej: Stanisław Kamiński,Stanisław Janota,Kazimierz Glac,Karol Wojnar

Zdobywcy Pucharu Naczelnika Gminy Strumień

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości